Staff

ATLP Awards RH 030719 The ATLP Student Awards 2019 at New Hall Hotel in Sutton Coldfield.

Senior Leadership Team – The Headship Team 

  • Dr Beth Clarke – Head Teacher and Senior Designated Safeguarding Lead
  • Dr Rhian Warrack – Deputy Head Teacher, Curriculum Lead and Designated Safeguarding Lead
  • Mrs Rebecca George – Assistant Head Teacher, (Phase 1 Lead), SENDCo, Designated Teacher for looked after and previously looked after children and Designated Safeguarding Lead
  • Mrs Jaimey Thomas – Assistant Head Teacher (Phase 2 Lead), English Lead and Designated Safeguarding Lead
  • Mr Joel Holmes – Assistant Head Teacher (Phase 3 Lead), PE Lead and Designated Safeguarding Lead

EYFS Team 2022-2023

  • Miss Sophie Roberts – Class Teacher and Phonics Lead
  • Mrs Lisa Pardo – Class Teacher and EYFS Lead
  • Miss Sophie Beardmore – Class Teacher
  • Mrs Wendy Pick – Teaching Assistant
  • Mrs Jenny Swain – Teaching Assistant

Key Stage 1 Team 2022-2023

  • Miss Emily Arkinstall – Class Teacher and Early Reading Lead
  • Mrs Linsie Burton – Class Teacher and Science Lead
  • Miss Devon Ward – Class Teacher
  • Mrs Victoria Dhanak- Teaching Assistant
  • Mrs Shafiya Begum – Teaching Assistant
  • Miss Rosie Anderson – Teaching Assistant
  • Mrs Charlotte Massey – Class Teacher and Vocabulary Lead
  • Mrs Gurpreet Kaur – Apprentice Teacher
  • Miss Kerry Lynch – Class Teacher and Science Lead
  • Mrs Jo Port – Teaching Assistant
  • Mrs Clare Hart – Teaching Assistant

Lower Key Stage 2 Team 2022-2023

  • Ms Kelly Bailey – Class Teacher and Humanities Lead
  • Mrs Farzana Walele – Class Teacher
  • Mrs Avril Anderson – Teaching Assistant
  • Mrs Julie Thomas – Teaching Assistant
  • Mrs Angela Chan – Teaching Assistant
  • Mrs Clare Whelan – Class Teacher and Art Lead
  • Mrs Chloe Grant – Class Teacher
  • Miss Sarah Mooney – Class Teacher
  • Mrs Mandeep Garewal – Teaching Assistant
  • Mrs Julie Durkin – Teaching Assistant

Upper Key Stage 2 Team 2022-2023

  • Mr Adam Henrick – Class Teacher
  • Mrs Alison Downes – Class Teacher and French Lead
  • Mr David Parkin – Teaching Assistant
  • Mrs Shazia Mahmood – Teaching Assistant
  • Mr Ryan Horne – Class Teacher and Music Lead
  • Mr Chris Ellison – Class Teacher and Computing Lead
  • Mrs Kerry-Lynn Lampitt – Apprentice Teacher
  • Mrs Gursharan Kaur – Teaching Assistant

Non-Class Based Support Staff

  • Miss Myra Clinton – Office Manager
  • Mrs Francesca Yates – Office Manager
  • Mrs Katie Jones – Receptionist/Clerical Assistant
  • Mrs Katie Astbury – Receptionist/Clerical Assistant
  • Mr Tony Botterill – Building Site Supervisor
  • Mrs Shazia Mahmood – Playworker Manager
  • Mrs Shafiya Begum – Playworker
  • Mrs Tasleem Akhtar – Lunchtime Supervisor and Playworker
  • Miss Chelsea Hudson – Lunchtime Supervisor
  • Ms Katie Jones – Lunchtime Supervisor
  • Mrs Fozia Khan – Lunchtime Supervisor

Charlie Mackesy